B.K.S. Iyengar i jego metoda

B. K. S. Iyengar (1918 - 2014)

 

był uczniem wybitnego mistrza jogi T. Krishnamarcharya.

Urodził się w 1918 w południowych Indiach. Rozpoczął ćwiczenia w wieku 16 lat. Dziś jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli hatha jogi.

W 1975 roku w Punie, niedaleko Bombaju, założył ośrodek RIMYI

Obecnie zajęcia prowadzą w nim córka Gita, syn Prashant oraz wnuczka Abhijata.

Więcej na temat życia Gurujiego: A Yogi's Life

Jest autorem książek:

  • Światło Jogi, Światło Pranajamy, Joga światłem życia,
  • Core of the Yoga Sutras: The Definitive Guide to the Philosophy of Yoga,
  • Light on the Yoga Sutras of Patanjali,
  • więcej publikacji znajdziecie tutaj

 

Metoda:

Joga Iyengara jest ścieżką holistycznego podejścia do życia. Dostarcza praktycznych narzędzi do tworzenia i podtrzymywania zdrowego ciała, jasnego umysłu oraz emocjonalnego i duchowego spokoju.

B.K.S. Iyengar opracował swój system szkolenia na podstawie ponad 75 lat doświadczeń wyniesionych z praktyki własnej oraz nauczania. Podstawa teoretyczną metody jest pochodzący z II w p.n.e. traktat Jogasutry Patańdźalego.

 

 

Joga:

Myślę, że to wystarczy aby podsumować, że joga jest nie tylko fizyczną, mentalną czy duchową dyscypliną, ale połączeniem i unią tych trzech dziedzin jednocześnie, stworzoną po to, aby uczynić pełnego człowieka.

 

Definicja Jogi wg B.K.S. Iyengar, ~ „Astadala Yogamala"

Praktyka jogi pomaga w harmonijnym rozwoju ciała (fizycznego, fizjologicznego, organicznego, komórkowego, psychicznego, a nie tylko mięśni i kości). Rozwija poczucie jedności człowieka z naturą, człowieka z człowiekiem.